SM wystąpiła o zastępcze oświadczenie woli - Spółdzielnia Przy Metrze; Zbigniew Sarata wraz z sąsiadami walczą z nierzetelnym rozliczeniem budowy, bezzasadnie wysokimi czynszami i odzyskanie własności

Przejdź do treści

SM wystąpiła o zastępcze oświadczenie woli

Spółdzielnia była latami bardzo z siebie zadowolona, że domki się nie wydzielą i będą płacić haracz za nic. Ale PiSowski rząd wykombinował, że trzeba przekształcić użytkowanie wieczyste pod budynkami mieszkalnymi we własność. Skądinąd słusznie! Ustawa miała wejść w życie od początki 2019 roku. Pojawiła się groźba, że "właściciele" domków szeregowych będą się domagali odszkodowania za niemożliwość skorzystania z taniego przekształcenia użytkowania wieczystego we własność. Bo później trzeba byłoby kupić grunt po cenie rynkowej.

Spółdzielnia wysupłała więc kasę na wpis sądowy i wystąpiła o zastępcze oświadczenie woli w sprawie objęcia w użytkowanie wieczyste gruntu pod domkami szeregowymi. Podobno pod budynkiem Lanciego 11 nie mogła, bo tam był wybudowany sklep spożywczy "U Grubego". Pozew został złożony w końcu 2018 roku i dostał sygnaturę II C 33/19. Miasto kwestionowało aktualną wartość gruntu, bo pozew był złożone na podstawie wartości określonej w 1997 roku. Pojawił się rzeczoznawca i wycenił metr kwadratowy na 897 zł.
 
Wyrok zapadł 4 lutego 2020. Sąd oddalił powództwo ze względu na przedawnienie. W uzasadnieniu stwierdził, że spółdzielnia długo się ociągała, a powinna dbać o interesy swoich członków.

Spółdzielnia wysupłała jeszcze więcej kasy i złożyła apelację. Apelację przegrała 20 kwietnia 2021. Pewnie da zarobić prawnikom i zamówi kasację.


 
Do pobrania:
Wróć do spisu treści