Uchwała 7 sedziów SN w sprawie przedawnienia - sm.sarata.pl - Spółdzielnia Przy Metrze; Zbigniew Sarata wraz z sąsiadami walczą z nierzetelnym rozliczeniem budowy, bezzasadnie wysokimi czynszami i odzyskanie własności

Znajdź
Idź do spisu treści

Menu główne:

Uchwała 7 sedziów SN w sprawie przedawnienia

Opublikowany przez Zbigniew Sarata w prawo · 9/3/2017 12:51:05
Tags: SądNajwyższySNuchwałaprzedwnienie

W dniu 9 marca skład 7 sędziów Sądu Najwyższego podjął ważną uchwałę. Posiedzeniu przewodniczył SSN Jacek Gudowski, sprawozdawcą była SSN Monika Koba, a w posiedzeniu brali także udział SSN Wojciech Katner, SSN Henryk Pietrzkowski, SSN Krzysztof Strzelczyk, SSN Monika Wysocka i SSN Kazimierz Zawada.

Wobec rozbieżności w orzecznictwie zachodziła konieczność ustalenia czy roszczenie spółdzielni mieszkaniowej wobec członka o uzupełnienie wkładu budowanego jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i przedawnia się z upływem 3 lat.

Sąd podjął uchwałę, iż takie roszczenie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i przedawnia się z upływem 3 lat (art. 118 kodeksu cywilnego). W ustnym uzasadnieniu sąd stwierdził, że z analizy prawa spółdzielczego i ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wynika, iż spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą. Ponadto brak jest uzasadnienia dla ustanowienia odrębno reżimu prawnego w stosunkach pomiędzy spółdzielnią, a członkami.

Wyrok oczywiście zostanie opublikowany a ja zamieszczę link do pisemnego uzasadnienia.

2017-11-02
Uzasadnienie uchwały jest juz w internecie:
http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia3/III%20CZP%2069-16.pdfBookmark and Share

2 komentarze
Stanisław
2017-11-01 08:24:52
To jest rzeczywiście zaskakująca i przełomowa uchwała.Przecież jeszcze po jej dacie zasądzano dopłaty do wkładów.Jezeli naprawdę istnieje proszę ja opublikować.
Stnisław
2019-09-21 15:03:44
Czy w Pana sprawie tak uchwała przypadkiem również nie powinna obowiązywać ?.Nie tworzy prawa ale wyjaśnia prawo które od dawna istniało !

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego