umowa z wykonawcą (inwestorem zastepczym) - Spółdzielnia Przy Metrze; Zbigniew Sarata wraz z sąsiadami walczą z nierzetelnym rozliczeniem budowy, bezzasadnie wysokimi czynszami i odzyskanie własności

Przejdź do treści

umowa z wykonawcą (inwestorem zastepczym)

Spółdzielnia Przy Metrze budując osiedle Migdałowa I, na którym znajdował się mój segment podpisała umowę z inwestorem zastępczym – Spółdzielczym Zrzeszeniem Budowy Domów Jednorodzinnych Stokrotka. Potem do zasadniczej umowy zostały zawarte aneksy: 1, 2, 3, 4, 5, i 6. Ani o treści umowy, ani o istnieniu aneksów przez 10 lat nie miałem pojęcia. Z mojego punktu widzenia najważniejsze były aneksy 4 i 5. Aneks Nr 4 został podpisany w połowie 1998 roku, a więc w czasie, gdy nie byłem członkiem Spółdzielni Mieszkaniowej Przy Metrze i nawet teoretycznie nie miałem wpływania na działalność jej organów. Postanowienia aneksu w istotny sposób podniosły należne wykonawcy wynagrodzenie z dwóch powodów. Wynagrodzenie za wybudowanie metra kwadratowego wzrosło z 1 480 do 2 150 zł. Wzrost wynagrodzenia w blokach i domkach szeregowych wynosił 45%. Zmieniła się tez definicja metra kwadratowego ale tylko w domkach szeregowych. Podstawą obliczeń wynagrodzenia przestała być powierzchnia mieszkalna a stała się powierzchnia całkowita. Wzrost o wynagrodzenia w domkach szeregowych o następne 50%. Ponieważ wzrost procentowy nie sumuje się, ale powiela w wyniku mnożenia wynagrodzenie inwestora zastępczego za wybudowanie metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej wzrosło po podpisaniu aneksu Nr 4 o 117% w stosunku do pierwotnej umowy.


Aneks Nr 5 do umowy z inwestorem zastępczym został podpisany we wrześniu 1998 roku dodatkowo różnicując wynagrodzenie za wybudowanie domów wielorodzinnych i jednorodzinnych. Wtedy także nie byłem jeszcze członkiem spółdzielni. Pozornie nic nie znaczący zapis zmienił zasady wynagradzania za budowę garaży podziemnych w budynkach wielorodzinnych. Dzięki aneksowi Nr 5 garaże w budynkach wielorodzinnych miały być wybudowane za darmo!  Ponieważ jednak były sprzedawane po 21 400 zł koszt metra kwadratowego mieszkań w blokach po aneksie Nr 5 w stosunku do ceny ustalonej przez aneks Nr 4 istotnie zmalał. Szacunkowo o 20%. Na skutek podpisania aneksów Nr 4 i Nr 5 wynagrodzenie inwestora zastępczego za wybudowanie mieszkań w blokach wzrosło zaledwie o około 16,5% w stosunku do pierwotnej umowy.

ceny metra kwadratowego

Na wykresie prezentowane jest wynagrodzenie wykonawcy za wybudowanie metra kwadratowego powierzchni mieszkalnej w budynkach jednorodzinnych (kolor niebieski) i blokach (kolor czerwony) w momencie podpisywania umowy z inwestorem zastępczym, po zmianach wprowadzonych przez aneks Nr 4 i po zmianach wprowadzonych przez aneks Nr 5. Oczywiście nie ma żadnych technicznych, ani organizacyjnych przesłanek, aby w tak znaczący sposób podwyższać wynagrodzenie wykonawcy za wybudowanie zespołu domków szeregowych w stosunku do bloków. Wręcz przeciwnie Wynagrodzenie powinno być niższe. Domy szeregowe były budowane sposobem gospodarczym, bez użycia ciężkiego sprzętu typu żurawie, ich wnętrze i otoczenie nie było wykończone.


Kiedy budowa zbliżała się do końca dwie spółdzielnie (Przy Metrze i Stokrotka) pokłóciły się, a wykończenia osiedla podjęła się firma Fospol. Zakres robót nie obejmował jednak budynku S1, czyli domków szeregowych.


Materiały do pobrania:
tekst umowy325/96 [1 MB]
aneks Nr 1 [8 MB]
aneks Nr 2 [6 MB]
aneks Nr 3 [2 MB]

aneks Nr 4 [1 MB]
aneks Nr 5 [1 MB]
aneks Nr 6 [4 MB]
tekst umowy78/ZRB/99 [23 MB]

Wróć do spisu treści